Domov > Fotogalerije > Porezen (1630m) Ostale galerije

Porezen (1630m)

Tokrat smo se odpravili na najvišji vrh v Cerkljanskem hribovju.Porezen je 1630 m visoka gora ,ki se nahaja med Davčo in Baško grapo.Z njegovega vrha je čudovit razgled na vse strani od Kamniško-Savinjskih Alp,Triglava,Bohinjskih gora do Tržaškega zaliva,Cerkljansko in Škofjeloško hribovje,vse je kot na dlani.Tudi zaradi svoje strateške lege je Porezen znan po svojih utrdbah - labirintu podzemnih rovov,ki so jih izkopali - naredili Italijani pred 2.svetovno vojno zaradi mejnega področja s Kraljevino Jugoslavijo. Pot smo pričeli v Davči pri kmetiji Jemec ,kamor se je pred leti poročila naša vodnica Tina in bili smo deležni toplega sprejema z jutranjo kavico ,pecivom ter domačim okrepčilom iz steklenice.Kmetija leži v središču kraja ob cerkvi skoraj 1000m nad morjem.Kasneje nas je pot vodila mimo še večih kmetij in vikendov po gozdnih poteh, pašnikih in grebenih proti vrhu Porezna.Na vrhu smo si ogledali spomenik NOB,razgledali po čudoviti okolici,fotografirali in spustili le nekaj metrov do planinske koče tik pod vrhom gore.Tu smo naleteli na prijetno vzdušje ,obilico obiskovalcev saj je pred dnevi koča praznovala visoki jubilej od njene otvoritve,njeni temelji pa so še starejši saj je bila v preteklosti vojaški objekt.Po okrepčilu smo se spustili proti planini Vrše na cerkljansko posebnost "FENTAŠ KOKOŠ".To je pravzaprav kurji piknik,ki ga prirejajo Labinjci (prebivalci vasi Labinje),kot pokosnico oziroma zaključek sezone košnje trave ,ki je v teh krajih na teh višinah tako edina v letu.Tu smo na svoj račun prišli ljubitelji pečenih kurjih delov teles na žaru.Kar precej je bilo čakalne vrste ,zato je lakota in vznemirjenje le še naraščalo.Pridni organizatorji nekako ugodijo velikemu številu udeležencev te večdnevne prireditve preko celega vikenda.Vse skupaj nekoliko spominja na bavarski "Oktoberfest" le v manjši in krajši izvedbi ,iznajdljivi otroci pa se namesto vlakcev vozijo na kartonski embalaži,za kar so okoliške sveže pokošene strmine več kot primerne.Zanimiv dogodek vreden ogleda smo morali kmalu zapustiti saj nas je čakal še ogled Davških slapov,kjer nas je v bližini že čakal avtobus.

Naselje Davča se nahaja na zahodu Škofjeloškega pogorja,na slemenih med Blegošem in Poreznom,na višini med 850 in 1000m.Podroćje je naseljeno po slemenih celotnega območja,hriboviti pokrajini je zelo razgibano obliko dal potok Davča.Rečica ,ki je dolga okoli 13km,teče izpod Porezna v mnogih vijugah in skozi krajše soteske proti vzhodu.V povirju Davče pod Poreznom, Pod kotli se nahajajo trije slikoviti slapovi.Žal smo si lahko ogledali le spodnjega za višje ležeča dva pa nam je zmanjkalo časa zaradi šoferjevega opozorila dolge vožnje do doma in njegove časovne omejenosti opravljanja njegove dejavnosti.Morda pa se tudi zaradi tega kdaj še vrnemo v te lepe, gostoljubne kraje,kjer je vse tako drugače.

Datum: 13.08.2017

Večina udeležencev pohoda na vrhu Porezna 1630m v lepem vremenu in čudovitem vzdušju.