AKTIVNOSTI 2018

Domov >  Fotogalerije Ostale galerije

VRTAČA 2181 m

Vrtača je s svojimi 2181m drugi najvišji vrh Karavank. Iz doline je pred našimi pogledi dobro skrita saj jo zakriva široka soseda Begunjščica ,Stol in še  nekaj sosednjih vrhov.Šele z bližnje Zelenice nam pokaže svojo znano pravilno obliko piramide.Njen zahodni greben jo preko Svačice in Celovške špice povezuje s Stolom ,jugovzhodni se zložno zniža v smeri proti Zelenici ,severovzhodni pa strmo pada proti Suhemu ruševju.Naša pot nas je sprva vodila čez Malo glavo ,vzpetino v jugovzhodnem grebenu . Z Zelenice je to najbolj direkten pristop .Greben je nižje precej razbit in krušljiv ,višje pa mestoma travnat ,oster in skalnat,tako ,da je vzpon po njem kombinacija plezanja  in vzpenjanja po strmih travnatih pobočjih ,občasno pa je opaziti tudi slabo stezico.Mi skupina dvanajstih pohodnikov  smo turo pričeli pri Tončkovi koči od koder smo se povzpeli do Doma pri izviru Završnice.Žal je dom že zaprt zato smo takoj nadaljevali v smeri proti Zelenici.Nekje na sredini te poti pa smo se podali na brezpotje proti Suhemu ruševju in naprej čez Malo glavo do vrha Vrtače.Pot je zanimiva ,raznolika in precej strma zato smo se hitro povzpeli na višino preko dva tisoč metrov in kmalu uzrli divji vrh Vrtače s kovinskim obeležjem v obliki zapičenega cepina ovitega z jeklenico.Na vrhu je bilo komaj dovolj prostora ,da smo se poslikali in okrepčali malo posončili ter sestopili tokrat po markirani planinski poti sprva proti Zelenici nato pa na naše izhodišče ob izvir Završnice ter parkirišče pri Tinčkovi koči.Preživeli smo lepo jesensko soboto v visokogorju večina verjetno zadnjo v letošnjem letu.

Datum: 20.10.2018
Grebenska pot .