AKTIVNOSTI 2018

Domov >  Fotogalerije Ostale galerije

Gora Oljka - Pohod ,, Zdravju naproti ,,

Izhodišče pohoda je uradno Polzela pa vendar Šoštanjčani vedno krenemo proti Gori Oljki iz Šoštanja,saj tja preko Lokovice in Velikega vrha vodi planinska pot ,ki jo oskrbuje naše društvo.Na vrhu prejmejo vsi pohodniki v čast praznika Sv. Neže trdo kuhano jajce,jubilejni pohodniki pa tudi priznanja za 10,20 in 30 kratno udeležbo na pohodu.Letos je bil to že 37. zimski pohod ,,Zdravju naproti ,, .To je prijeten vzpon na najvišji vrh Ložniškega gričevja 733m visoko in prijeten razglednik.Zelo prijeten izlet za nabiranje kondicije v bolj ležernih ,kratkih zimskih dneh.Agnes (Neža,Janja) častimo jo kot devico in mučenko.Komaj trinajst letno Nežo,hčer plemenitih rimskih staršev ,lepo in bogato naj bi vzljubil in zasnubil sin cesarskega namestnika Simfronija - tedaj so se v Rimu dekleta zaročala še čisto mlada a ga je odklonila,ker se je bila zaročila nebeškemu Ženinu. Postala je zavetnica čistosti devic,skavtinj,vrtnarjev,otrok,zaročencev,žrtev posilstva,živali -  zlasti ovac,pastirjev in ovčarjev. Najbolj znan pregovor pri nas je ,da Sv.Neža kuram ritke odveže,ker v tem času kokoši spet začnejo nesti jajca.Ponekod so na njen god v cerkvi darovali volno,vreme na njen god pa napoveduje letino. Če je sončno ,bo sadje črvivo.Dekleta so se ji včasih priporočala za ženina.Rodila se je v tretjem stoletju v Rimu in umrla prav tam v letu 304! Skoraj vedno je na slikah upodobljena z jagnjetom ,ki ga drži v naročju.

Datum: 20.01.2018
Kratek postanek med potjo.Bilo nas je malo,vendar nas je na vrhu pričakalo veliko pohodnikov iz ostalih smeri.
« Prejšnja slika |  Fotogalerije  | Naslednja slika » |