AKTIVNOSTI 2019
ČLANARINA 2019

Domov > Fotogalerije > Kriďż˝ka gora in Tolsti vrh Ostale galerije

Kri�ka gora in Tolsti vrh

Kriška gora (staro ime Gojška planina, po kraju Gozd (v lokalnem nareďż˝ju izgovori kot Gojzd, Trďż˝iďż˝anom znana tudi kot Kokovnica) je dobrih 5 kilometrov dolg greben, ki se razprostira vzhodno od Trďż˝iďż˝a, zahodno od Storďż˝iďż˝a, juďż˝no od Košute in severno od Golnika ter Udin boršta. Ime je gora dobila po vasi Kriďż˝e, ki leďż˝i tik ob njenem vznoďż˝ju. Na 1471 m stoji Koďż˝a na Kriški gori, do katere iz vasi Gozd poteka tovorna ďż˝iďż˝nica. Najvišji vrh grebena je Tolsti vrh (1715 m). Vďż˝asih zahodnega dela grebena ni prerašďż˝al gozd, saj so senoďż˝eti redno kosili in pokošeno travo namenili za krmo konjev v kriški vojašnici.

Kriška gora ni ime za posamezno goro ali vrh, ampak za dobrih 5 kilometrov dolg greben v Kamniško-Savinjskih Alpah zahodno od StorĹľiÄŤa. Ima dve pohodnikom priljubljeni toÄŤki: na njenem zahodnem delu na prisojni MeĹľnarjevi senoĹľeti stoji Ĺľe omenjena KoÄŤa na Kriški gori (1471 m), na njenem skrajnem vzhodnem delu pa jo zakljuÄŤuje Tolsti vrh, ki je s 1715 m tudi najvišji vrh grebena. Obe toÄŤki sta povezani s ÄŤudovito, razgledno grebensko potjo, ki nam omogoÄŤa lepo kroĹľno turo.

Na Kriško goro vodi veÄŤ poti, kot bi jih ÄŤlovek zmogel na prste obeh rok prešteti in tudi izhodišÄŤ je veliko razliÄŤnih. Za vse tipe in okuse obiskovalcev tega lepega dela Slovenije.Naša pot nas je vodila od ZavetišÄŤa v Gozdu ,lepo urejenega planinskega doma z okolico na višini 890 m pa vse do Tolstega vrha ,ki je s svojimi 1715m tudi najvišji vrh grebena.Po grebenski poti smo kmalu prispeli do koÄŤe na Kriški gori,kjer je zaÄŤelo rahlo deĹľevati.Spust do našega izhodišÄŤa smo opravili v deĹľju po lepo oznaÄŤeni poti varovani tudi z jeklenico,kjer je to potrebno vse do našega izhodišÄŤa ,kjer nas je ÄŤakal prevoz proti domu.

Datum: 25.05.2019