AKTIVNOSTI 2019
ČLANARINA 2019

Domov > Fotogalerije > Velika Kapela (HR ) 1534 m Ostale galerije

Velika Kapela (HR ) 1534 m

Velika Kapela je del gorskega masiva Kapele na Hrvaškem ,ki skupaj z Malo Kapelo povezuje Gorski kotar z Velebitom.Velika Kapela ,ki spada v Dinarsko gorovje je severo zahodni del gorskega masiva Kapele s površino okoli 2300  kvadratnih km. Razprostira se od Gorskega kotarja na zahodu do Male Kapele in Like na vzhodu od Ogulinske doline na severu do primorja ob Vinodolskem kanaku na jugu.Sestavlja jo več planin in vrhov.Bjelolasica z najvišjim vrhom Kulo (1536 m) je tudi najvišji vrh Velike Kapele. Za Veliko Kapelo so značilni pašniki,prostrani iglasti gozdovi ,ostro gorsko podnebje in pomanjkanje vode.

Naš obisk smo pričeli v mestecu Ogulin ,ki je pred stoletji imel pomembno vlogo pred vdorom Turkov proti severu danes pa je to mirno mestece severno od našega planinskega cilja Kleka.Ogledali smo si zanimiv muzej v stari utrdbi najbolj pa nas je navdušila planinska zbirka ter prispevek Hrvatov v himalaizmu v novejšem času.Sam vzpon do planinske postojanke pod Klekom ni nič posebnega sledila pa je še urica vzpona pod ostenji varovana z močno mornarsko vrvjo,kjer je to pač potrebno.Na samem vrhu smo se malo razgledali ,okrepili in skupno fotografirali nato pa po poti pristopa pohiteli proti dolini od koder smo se odpeljali do morja v kraj Novi Vinodolski,kjer smo tudi prespali .Zjutraj smo prehodili peš pot med Novim Vinodolskim in Crikvenico v zaledju imenovano ,,Put Kuša i Krša ,,  v dolžini menda kakšnih 17 km z lepimi razgledi na morje in bližnje otoke ter opazovanju flore ob poti.Žal nas je pred koncem poti zajelo deževje ,ki pa ni moglo skaziti dobrega razpoloženja poskrbelo je le še za več smeha med preoblačenjem med potjo pa tudi pred prevozom iz Crikvenice proti domu.Preživeli smo dva lepa družabna dneva v prijetni naravi,videli in doživeli marsikaj zanimivega se še malo bolj spoznali med sabo in si obljubili ,da se še srečamo ob kakšni naslednjih akcij društva.

Datum: 06.04.2019