AKTIVNOSTI 2019
ČLANARINA 2019

Domov > Fotogalerije > Dovžanova soteska in Udin boršt Ostale galerije

Dovžanova soteska in Udin boršt

Na letošnjem naravovarstvenem izletu smo obiskali Gorenjsko in sicer Tržič z okolico.Dovžanova soteska je geološko eno najzanimivejših območij v Sloveniji.To slikovito dolino ,ki leži 3.2 km severovzhodno od Tržiča,je tok Tržiške Bistrice vrezal globoko v osrčje Karavank in odkril najpopolnejše zaporedje kamnin iz obdobja mlajšega paleozoika starih do 300 milijonov let.Med sprehodom skozi sotesko smo spoznali fosile,kamnine ,okamnele ostanke morskih živali in rastlin.

Nad podeželskimi rodovitnimi ravnicami med Naklom,Tržičem in Kranjem se skrivnostno in nekoliko vzvišeno dviga obsežna ledeniško -rečna terasa Udin boršt.Njegova izrazita naravna značilnost je v tem ,da je površje v večini sestavljeno iz za vodo propustnega konglomerata.Posledica tega je preluknjanost s številnimi podzemnimi kraškimi pojavi.Povsod so posejane jame in brezna zato je pazljivost zelo primerna,klub temu pa smo si ogledali Arneževo luknjo,Kačjo jamo,vrtače in dihalnike ter zatrepne doline....

Datum: 30.03.2019