AKTIVNOSTI 2018

Domov > Fotogalerije > Še zadnje brezpotje pred snegom Ostale galerije

Še zadnje brezpotje pred snegom

Pa še zadnja pred snegom, je bila visokogorska tura, brezpotje, tam v osrčju Julijskih Alp. Sedem žensk ter vodnika Primož in Janez, smo se v nedeljo 19. 11. 2018 podali v objem Triglavskega narodnega parka. Na parkirišču v bližini Planine Blato (1.147 m) nas je pozdravil jutranji mraz, naletavanje snežink nas je spomnilo, da v visokogorju vladajo že precej zimske razmere. Tišina in zaprte planšarske koče so nas pričakale tako na planini v Lazu (1.560 m) kot na poti mimo planine Dedno polje (1.560 m). V nadaljevanju smo po markirani poti obšli Kredo, močan veter pa je razpihal trdovratne meglice, in s tem poskrbel za veličasten pogled na naš prvi cilj, Prvi Vogel (2.181 m). Po strmem skalovju in drobirju ,tik pod ostenjem Kopice ter Slatne, smo nadaljevali po brezpotju ter se na sedlu usmerili levo. Čakal nas je zahteven vzpon s »poplezavanjem« in na vrhu poplačilo za trud. Čarobni razgledi na Debeli Vrh, Stoge, Ograde in druge vršace, če se niso ravno skrivali za sivimi meglami. Pa seveda na naša naslednja cilja, ki se skupaj s Prvim Voglom dvigujejo nad dolino Za Kopico ter Globoko konto, Srednji Vogle (2.227 m) ter Zadnji Vogel (2.327 m). Na njiju nas je vodila oz. bolje rečeno z močnimi sunki vetra odmajala grebenska pot. Na Zadnjem Voglu ponovno fenomenalni pogledi, le »očak« in njegovi bratje se niso želeli pokazati. Se je pa zato pred nami mogočno bohotila Mala Zelnarica (2.310 m), ki se dviga med Dolino Triglavskih jezer ter dolino Za Kopico. Previdnost ob sestopu iz Zadnjega Vogla po drobirju in skalovju do sedla Vrata (2.192 m) je bila nujno potrebna. Tukaj se je del ekipe spustil naprej v dolino proti planini Dedno polje ter nadaljevala do izhodišča. Druga skupina se je po markirani poti usmerila naprej proti Mali Zelnarici , katere vrh nas je nagradil s pravljičnim pogledom na eno izmed Triglavskih sedmerih jezer, tako imenovano »Ledvičko«. Zaradi močnega vetra, mraza, pa tudi kratkega dne, se na nobenemu od vrhov nismo zadrževali predolgo. S sestopom, ki je bil na določenih mestih, predvsem zaradi krajših snežišč, dokaj zahteven, smo nadaljevali pod vznožjem Tičaric. S pogledom nazaj je pozno popoldansko sonce zlato obarvalo vrhove, ki smo jih prehodili. Dvojno jezero je v družbi megel ter sonca ponudilo še zadnjo kuliso za fotografiranje, saj se je slednje že pričelo skrivati za oblake. V slovo nas je s »sumičavim« pogledom ošinil gams, mi pa smo jo brž preko Štapc popihali v smeri planine Ovčarija (1.660 m) ter vse do planine Dedno polje lovili še zadnjo svetlobo. Veter se je nekoliko umiril, mraz je popustil, v temi pa smo se v družbi svetilk spustili nazaj do parkirišča pri planini Blato.

Besedilo A. Štumberger

Datum: 20.11.2018