Domov > Fotogalerije > Izlet v neznano (Trojane-Lukovica),del Rokovnjaške planinske poti Ostale galerije

Izlet v neznano (Trojane-Lukovica),del Rokovnjaške planinske poti

Rokovnjaška planinska pot je bila odprta leta 1998,večji del poti poteka po mejah občine Lukovica ,dolga je 58km in ima 13 kontrolnih točk.Tudi na letošnjem društvenem izletu v neznano sta se vodnika potrudila ,da sta nam udeležencem pokazala lep manj znan del naše Slovenije.Pot nas je vodila v hribovje blizu Lukovice pričeli pa smo jo zgodaj zjutraj pred znanim gostiščem na Trojanah.Po obvezni jutranji kavici in tokrat tudi Trojanskem krofu smo se opremljeni z nahrbtniki ,planinskimi palicami ,zaščitami proti dežju (dežniki,vetrovkami ,palerinami in še čem )podali iz parkirišča izpred avtobusa in pot kmalu nadaljevali po makadamu ,dvakrat prečili potok Bolsko in se počassi a vztrajno dvigovali po gozdu in kmalu prišli do planine Lipovca 870m visoko.Tu nas je pričakala prijazna oskrbnica objekta in nas postregla z dobrim domačim toplim čajem mi pa smo iz nahrbtnikov izvlekli sendviče ter se tako okrepčali pred nadaljevanjem poti.Po kratkem počitku ,obveznem skupinskem fotografiranju smo nadaljevali po makadamski poti,pred večjim travnikom pa zavili napačno in tako res potovali v neznano.Kljub opravljeni ogledni turi se je v deževnem gozdu lahko izgubiti in tako smo si tudi mi malo podaljšali pot a v dobri volji le z blažjim zbadanjem vodnika.Po strmi gozdni poti smo prispeli do planinskega bivaka na Špilku 957m visoko,le to pa je tudi najvišji vrh občine Lukovica.Zopet smo se spominsko pofotografirali in pričeli previdno s spuščanjem po vlažnem terenu v smeri vasi Gaberje.Ves čas smo se gibali na območju rek,bolje potokov Bolske in Črnega Potoka.Področje je stičišče bogate zgodovine in čiste divje neokrnjene narave,ter Rokovnjačev -beri tatov ,ki so gospodarili v teh gozdovih in oprezalih po poteh, na našo srečo v preteklosti.Na Brdu pri Lukovici smo si ogledali grad - dvorec Brdo v katerem se je verjetno rodil ,sigurno pa v njem bival in bil tudi njegov lastnik znani slovenski pisatelj Janko Kersnik (1852 - 1897 ).V bližini gradu stoji baročna župnijska cerkev Marije Vnebovzete,žal smo si lahko ogledali le njeno zunanjost in prisluhnili lokalni vodički Andreji,ki se je potrudila z opisom svojega kraja in njegovimi zgodovinskimi značilnostmi.V bližini se nahaja tudi Čebelarski center Slovenije v neokrnjeni naravi pa vendar tako blizu centra države.Na Brdu je tudi rojstna hiša Franceta Marolta (1891-1951),priznanega slovenskega skladatelja,zborovodja in etnologa.Naselje sedaj občina Lukovica pri Domžalah je znana predvsem po Starem trgu ,ki ga obdajajo mogočne hiše iz furmanskih časov ,saj je bil to nekoč pomemben prehodni kraj .Na trgu je tudi rojstna hiša matere Frana Milčinskega.(1867-1932),ki je v krogu svoje družine in Lukovčanov našel svoje spodbude za svoja neminljiva literarna dela.Naš izlet po deželi Rokovnjačev smo zaključili v znani stari gostilni na trgu v Lukovici.Gostilna Furman ,ki ima dolgoletno tradicijo nam je poleg dobre večerje ponudila tudi odlično domače pivo različnih barvnih odtenkov z imenom Rokovnjač.Skupaj smo pregledali rezultate ankete,razdelili nagrade in se razvedrili v družbi lokalnega harmonikarja ter tako kar pozabili na deževen dan in na mokra in blatna oblačila ter opremo.

FOTOGALERIJA

Datum: 05.11.2016

Na planini Lipovec 870m visoko ,veselo razpoloženje kljub kislemu vremenu.

Na poti med Trojanami in planino Lipovec.

Pred zavetiščem na Špilku 957m ,najvišja točka Rokovnjaške planinske poti.

Proti ciljem v daljavi.

Jesenska deževna pokrajina.

Znamenje ob poti v deževnem gozdu pod Špilkom.

Strnjena kolona pohodnikov na poti v neznano.

Pred ostanki gradu-dvorca Brdo pri Lukovici.(prebivališče Janka Kersnika).

Zaslužena in dobra zgodnja večerja v priznanem gostišču Furman v Lukovici.

Razglasitev rezultatov tradicionalne ankete ob izletu v neznano PD Šoštanj.