Domov > Fotogalerije > Trnovski gozd - Vitovska krožna pot Ostale galerije

Trnovski gozd - Vitovska krožna pot

Vitovlje , razložena vas na južnem pobočju Trnovske planote in širšem območju Vitovskega hriba ( 605 m ) ob lepem vremenu,ponuja čudovit razgled vse do Tržaškega zaliva in Dolomitov. Že v davnini je strateška lega privabila prve prebivalce,ki  so na vrhu Vitovskega hriba postavili gradišče.Dobrih deset kilometrov pred Novo Gorico iz smeri osrednje Slovenije,se pod južnimi obroki Trnovskega gozda na precej veliki površini razprostira vas Vitovlje.Tukaj je urejena krožna Vitovska pot,ki smo jo udeleženci izleta vsi tudi uspešno prehodili. Pot se prične nad zaselkom vasi Osek imenovanim Užiče.Pot ,ki so jo nekoč poznali kot "Pot po stopnicah na Vitovlje"nas je najprej pripeljala do cerkve Marijinega vnebovzetja ,ki je bila zgrajena v 14.stoletju in stoji na skalnem osamelcu sredi pobočja nad vasjo ,in sicer med Vitovskim vrhom in Čavnom.S te točke je ob lepem vremenu lep razgled na Vipavsko dolino in Goriško raven pogled pa sega tudi do Jadranskega morja.Od cerkve vodi označena pot po kamniti stezi mimo lovske koče do najvišje točke - Kopitnika (928m nmv),kjer je urejen prostor za vzlet jadralnih zmajarjev ,ki jih tokrat žal ni bilo. Tu je tudi najvišja točka naše današnje krožne poti.Od tu naprej se pot spušča po Napoleonovi poti,ki je bila zgrajena v času Ilirskih provinc.Pot smo nadaljevali do kapelice "Pri sv. Luciji ,poznani po svoji energetski moči.Od tu dalje se pot strmo spušča do Vitovskega jezera,edinega naravnega jezera v Vipavski dolini.Široko je 7m,dolgo 10m ,globoko pa največ 1m.Od tu dalje smo se vrnili na naše izhodišče današnje krožne poti na prireditveni prostor nad vasjo Vitovlje.Tu prizadevni člani kulturno -turističnega društva že dvajset let zapovrstjo pripravljajo praznik kostanja.Letos je to kar tridnevni dogodek pod velikim prireditvenim prostorom s številnimi gosti in bogato lokalno  kulinarično ponudbo različnih dobrot.Jota,pašta,polenta s pršutom in pečeni kostanj ter domače vino je privabilo veliko ljudi od blizu in daleč.Žal smo se bili primorani hitro odpraviti ,saj nas je čakala še dolga vožnja proti domu.Preživeli smo lepo nedeljo v prijetni družbi in zanimivem naravnem  okolju obarvanem v zlate jesenske barve.

FOTOGALERIJA

Datum: 23.10.2016

Na kamnitem znamenju sv.Lucije - zavetnice vida na poti proti Krnici.

Pred cerkvijo Marijinega vnebovzetja nad Vitovljami.

Pa so šli....

Na razgledišču Lijak - pod Kopitnikom, vzletišče zmajarjev ob primernem vremenu.

Razgled proti Jadranskemu morju.

Hoja ob robu planote.

Prizori s poti.

Na delu Napoleonove poti - visoki zid.

Pogovor vodnikov ob Vitovskem jezeru.

Vas Vitovlje pod južnim pobočjem Trnovske planote.