Domov > Fotogalerije > Trška pot okoli Šoštanja Ostale galerije

Trška pot okoli Šoštanja

Trška pot je lahka planinska pot v naši neposredni bližini.Planinsko društvo Šoštanj jo je uredilo leta 1994 ob svoji devetdeseti obletnici delovanja z namenom,da se prikaže mejni obseg nekdanjega trga Šoštanj.Tudi letos smo planinci Šoštanja v sodelovanju s KS Šoštanj organizirali pohod po nekdanjih mejah trga Šoštanja in z zadostnim številom planinskih vodnikov zagotovili varnost vseh udeležencev kljub temu ,da je tudi sicer pot dobro urejena in označena s strani požrtvovalnih markacistov našega PD Šoštanj.Pot ,ki se začenja pri ribiški koči ob Družmirskem jezeru se nadaljuje mimo novozgrajenega Tresimirjevega parka (otroško igrišče z raznimi igrali za male in večje otroke)ter nato dalje po kolesarski stezi severno od glavne prometne povezave Šoštanj- Velenje proti Lokovici.Na slemenu pri kmetiji Vrhovnik je mogoče dobiti tudi žig poti in posedeti na klopi pod lipo.Kmetija se s tem imenom omenja že v 15. stoletju še mnogo starejši pa je sosednji očak ob naši poti,ki sprejme pohodnika ko se le ta spusti mimo kmeta Križnika  do starega šoštanjskega gradu.Ta opazuje dogajanje v naselbini pod seboj že od 12.stoletja,kar pomeni ,da je najstarejša še ( delno ) ohranjena stavba v zahodnem delu Šaleške doline. Do danes je ostala ohranjena polovica osrednjega stolpa ,ki se, kljub temu,da je minilo že več kot petsto let ,kar je bil nasilno razvaljen ,trmasto zoperstavlja zobu časa.Prva lastnika gradu sta bila brata Schostein zato naselje pod njim še danes imenujemo Šoštanj.Kasnejši lastniki gradu so bili tudi Žovnešaka  gospoda in grofje Celjski.Ker je grad že več kot petsto let zapuščen in razpada ga domačini že dolgo imenujejo Pusti grad.Po njegovi uspešni obnovi pred leti pa prihajajo njegove izjemno lepe in pravilno grajene kamnite lege še lepše do izraza.Pot nas nato vodi pod Veniškim vrhom in v zahodni smeri do kmetije  Pušnik ,kjer obiskovalca čaka naslednji žig ,ter prijazna domačinka ,ki rada pokaže tudi svojo atraktivno narodopisno zbirko.Od Pušnika se pohodnik lahko odloči za strmejšo,a bližjo ali položnejšo in daljšo varianto poti do soteske Penk.Slednja je priporočljivejša v zimskih mesecih ter v času med in takoj po občutnejših padavinah.V soteski je bil pred več kot dvesto leti tudi rudnik svinca in cinka.Danes nas  na obstoj tega rudnika spomni le še vedno vidni vhod v jamo iz katere so pridobivali rudo.Toda čeprav v Penku ni več rudnika ob poti kmalu opazimo cerkev sv.Mihaela ,ki je bila zgrajena leta 1974 kot nadomestilo za staro ,zaradi ugrezanja doline ,kot posledice rudarjenja podrto farno cerkev.Cerkev predstavlja eno redkih ,čeprav nedosledno izvedenih modernih sakralnih stavb v Sloveniji.Poleg tega najdemo v njej tudi mnogo umetnin stare družmirske farne cerkve.Za tem pelje pot skozi novodobno naselje Pohrastnik ,ki je dobilo svoje ime po veliki kmetiji tega imena na tem področju.Čez potok Toplica in skozi naselje Metleče in bližnji gozd do vile Široko,ki sta jo zgradila člana šoštanjske usnjarske družine v 30. letih 20-stoletja ter predstavlja enega vrednejših primerkov primestne vile.Za vilo čaka pohodnika zložen spust proti dolinici,ki jo je oblikoval potok Klančnica ,kjer je na severni strani poti,pri kmetu Falentu tudi zadnji žig na poti.Sledi vzpon preko Goric ,kjer se lahko ob križu spomnimo vseh ubitih po drugi svetovni vojni nato pa se spustimo proti mestu in s tem zaključimo našo krožno pot.Na severni vpadnici v mesto opazimo tudi spominsko obeležje iz druge svetovne vojne v spomin prve kratkotrajne osvoboditve kraja izpod okupatorja  8.10.1941.Danes mineva točno 75 let od tega pogumnega dejanja domoljubov in v spomin na ta dogodek praznujemo občinski praznik.KS Šoštanj je ob koncu pohoda vse udeležence povabila v prireditveni šotor na bližnjem rokometnem igrišču  in nas pogostila z dobro enolončnico ter osvežilno pijačo.Lepo ,toplo,sončno ,sobotno dopoldne v prijetni družbi je kar prehitro minilo in upam ,da se prihodnje leto zopet srečamo morda v še večjem številu.

FOTOGALERIJA

Datum: 08.10.2016

Udeleženci pohoda pred stolpom Pustega gradu nad Šoštanjem.

Glavni markacist PD Šoštanj nad skrbno urejenim stopniščem ,ki je tudi najkrajša pot iz Šoštanja do ostankov Pustega gradu.

Pod obnovljenim stolpom Pustega gradu nad Šoštanjem.

Zbrani zadovoljno in pridno pozirajo ob lepem vremenu na njihov prazničen dan.

Zunanjost stanovanjske hiše Rogeljševih ob Trški poti ,kjer je tudi eden od žigov le te.

Gospa Dragica naključnim popotnikom rada pokaže svoje bivalne prostore ,ki so polni njenih ročnih spretnosti, predvsem izdelkov iz lesa in slik ter risb iz njene bivalne okolice.

Pogled proti dolini med potjo.

Pot je speljana mimo obeležja prvega poizkusa osvoboditve Šoštanja izpod okupatorja med drugo svetovno vojno pred natanko 75 leti.

Zaključni del poti proti centru Šoštanja.

Pogostitev pohodnikov po prehojeni poti.