Domov > Fotogalerije > Smrekovec Ostale galerije

Smrekovec

Letošnji tradicionalen pohod na vrh Smrekovca ob prazniku občine Šoštanj je bil še posebej prazničen saj planinska koča pod Smrekovcem letos praznuje 65 let od odprtja nove postojanke.Dom stoji ob robu planine Roma na južnem pobočju Smrekovca.Prvo kočo je zgradila Šaleška podružnica SPD v Šoštanju in jo odprla 3. septembra 1933.Partizani so jo 12. avgusta 1942 požgali. Leta 1949 je prevzelo pogorišče PD Črna na Koroškem ,ki je zgradilo in 30. septembra 1951 odprlo novo postojanko.Leta 1976 so kočo povečali in obnovili,ob otvoritvi 26. junija 1977,so jo preimenovali v Dom na Smrekovcu.Leta 1983 so dom priključili na električni daljnovod iz Šoštanja.Letošnjemu pohodu na najvišji vrh Občine Šoštanj - Smrekovec (1577m) so se pridružili tudi planinci PD s Črne na Koroškem ,ki je upravitelj doma na Smrekovcu. Pri koči je potekal kratek kulturni program ,v katerem so sodelovali otroci iz Črne na Koroškem ,zbrane pa so poleg predstavnikov obeh planinskih društev nagovorili še predsednik PZS in županja Črne na Koroškem ter župan Šoštanja.Seznanili smo se z zgodovinskim pregledom razvoja doma pod Smrekovcem. Vsi so si bili enotni ,da je pomembno ,da planinarimo,da se gibljemo v neokrnjeni naravi in da jo ohranimo tudi za naše zanamce.Temu je namenjeno tudi delovanje Naravovarstvene zveze Smrekovec ustanovljene pred dobrimi desetimi leti.Letošnje rekordno število udeležencev pohoda se je okrepčalo z golažem zakar je poskrbela Občina Šoštanj za prijetno glasbeno spremljavo pa člani ansambla Štimung band.V lepem vremenu in prijetni družbi smo preživeli prijetno prvo jesensko nedeljo na edinem vulkanskem pogorju v Sloveniji.Smrekovško pogorje je tudi del omrežja Natura 2000 - program evropske Komisije za ohranitev prostoživečih vrst in njihovih življenskih prostorov. Narava Smrekovca je spoznana kot vrednota evropskega pomena -  zatorej ; ohranimo Smrekovec !

FOTOGALERIJA

Datum: 25.09.2016

Udeleženci pohoda pred slavljenko.

Veselo poziranje na vrhu Smrekovca.

Vodniki PD Šoštanj pred novo skrinjico - hvala RGP-ju.

Planinski krst - prvi in upajmo ne zadnji obisk Smrekovca sicer skoraj domačinke !

Razgled z vrha proti Koroški -Peca v megli !

Razgled proti Zgornji Savinjski dolini.

Pogled na Alpe.

Množica pohodnikov na področju nekdanjega vulkana.

Množica obiskovalcev med prireditvijo pred domom pod Smrekovcem.

Vračanje proti Šaleški dolini.