Domov > Fotogalerije > Rut - Rodica - Vogel Ostale galerije

Rut - Rodica - Vogel

Število vseh ogledov: 20316

Rut je vas v Občini Tolmin. Nahaja se nad severnimi pobočji Baške grape,na prisojnem južnem pobočju gore Rodica,ki doseže 1964m nmv. Sredi vasi stoji velika večstoletna lipa,ob njej pa župnijska cerkev sv. Lamberta,ki je bila omenjena že leta 1356.Obseg debla lipe je 8m,starost pa se ocenjuje na dobrih 500 let.V vasi se nahajajo tudi trgovina,gasilski dom in počitniške kapacitete.Nedaleč od Ruta se nahaja še slikovita vas Grant.Vas je nastala s procesom kolonizacije v 13. stoletju.Oglejski patriarh Bertold je na področju zgornje Baške doline naselil okoli 70 kmetov iz Tirolske Pustriške doline ( Pustertal ).Priseljenci so osnovali 13 vasi in več zaselkov.Ime Rut je dolgo časa opisovalo celotno kolonizacijsko območje ,ki se je do konca 16. stoletja imenovalo Nemški Rut.Današnja vas Rut se je nekoč imenovala Koritnica - Nemška Koritnica,lokalno ime Koritnica danes opisuje le še bližnji potok,ki teče po pristopni dolini in se izliva v reko Bačo.Po izkrcanju z avtobusa ,ki nas je pripeljal precej nad vasjo Rut,nekje sredi Rutarskega gozda se pričnemo vzpenjati po lepo ohranjeni mulatjeri,ki po nekaj minutah zavije ostro levo ,nato pa se kar nekaj časa prečno vzpenja proti levi,sprva še skozi gozd,nato pa skozi ruševje.Med prečnim vzponom nas pot vodi tudi preko nekaj grap,prehodi preko njih pa niso zahtevni,saj je pot ves čas široka. Ob lepih razgledih na Idrijsko in Cerkljansko hribovje nadaljujemo po markirani poti,ki se še naprej nadaljuje po mulatjeri.Višje ruševje zamenjajo trave in kamenje ter veliko planinskega cvetja nam pa pričenjajo meglice zastirati sicer lepe razglede po okolici.Sledi še nekaj serpentin ,kjer se vzpnemo preko bolj strmega pobočja nato pa se pobočje položi in pot nas pripelje na označeno razpotje,kjer se priključimo poti z bohinjske strani. Tu nadaljujemo desno ,levo se bomo kasneje vračali proti Šiji in Ski hotel Voglu,ter po strmem grebenu nadaljujemo  in se po nekaj minutah hoje povzpnemo na 1966m visok vrh Rodice.Po obveznem skupinskem fotografiranju smo se hitro podali v smeri Vogla saj vremenska napoved za popoldan ni bila obetavna.Po dobrih dveh urah hoje smo prispeli v bližino Vogla. Ob imenu Vogel večina pomisli na visokogorsko smučišče, le to pa se nahaja v bližini oziroma vznožju vrha z istim imenom.Vrh Vogla s svojo piramidasto obliko daje gori lep videz meri pa 1923 m .V okrepčevalnici Orlove glave smo se okrepčali in se nato s štirisedežnico spustili do Ski hotela Vogel ter nato z gondolo v dolino do našega prevoza proti domu.Vreme je zdržalo in vsaj od dežja nismo bili premočeni ter preživeli lepo nedeljo v osrčju bohinjskih gora v prijetni planinski družbi.

FOTOGALERIJA

Datum: 04.09.2016

Nekje med Rodico in Šijo na cvetočih travnikih .

Izkrcanje iz avtobusa po dolgi vožnji sredi Rutarskega gozda.

Četica v gozdu pod Rodico.

Pogled na naš današnji cilj v daljavi - greben Rodice !

Bujna flora ob poti.

Na vrhu Rodice 1966m visoko.

Planike povsod ob naši poti.

Osvežitev na poti proti Voglu.

Spuščanje in vzpenjanje med potjo proti Voglu.

Zadnji delček poti proti Voglu pa še malo razvajanja na štirisedežnici.