Domov > Fotogalerije > Varno v gore - skupna akcija PD Šaleške doline ( Kamniška Bistrica z okolico) Ostale galerije

Varno v gore - skupna akcija PD Šaleške doline ( Kamniška Bistrica z okolico)

Na pobudo planinskih vodnikov iz Planinskih društev Šaleške doline smo v letu 2002,ki je bilo proglašeno s strani združenih narodov za mednarodno leto gora ,prvič organizirali skupno akcijo Šaleških planinskih društev z namenom ,da spodbudimo organizirano zahajanje v gore skupaj s planinskimi vodniki in s tem pripomoremo k varnejši hoji po gorah.Letošnja že 15.akcija je potekala v okolici Kamniške Bistrice in gorah okoli nje.Planinci petih PD iz naše doline (PD Velenje,PD Vinska Gora,PD Škale,PD Šmartno ob Paki in PD Šoštanj ) smo lahko izbirali med tremi različnimi potmi različnih težavnostnih stopenj. Na razpolago smo imeli osvojitev Kamniškega vrha (1259m),Konja (1803m) in Male Rinke (čez Žmavčarje) 2289m visoko.Po zaključku vseh treh tur smo se vsi udeleženci (cca preko 60 planincev ) zbrali pred planinskim domom pri izviru Kamniške Bistrice ter ob enolončnici in prepotrebni pijači zaradi zelo soparnega vremena strnili svoje vtise s poti in že načrtovali nove za v prihodnje.

Jaz sem se odločil,da bom prehodil krožno pot iz Kamniške Bele-mimo slapa Orglice ,na sedlo Presedljaj,na vrh Konja s spustom na planino Dol in po Dolskem grebenu do Kraljevega hriba,zato vam to pot lahko tudi podrobneje opišem pa tudi priložene fotografije so narejene med samo potjo. Pot smo pričeli iz parkirišča pred Kamniško Bistrico po kolovozni poti in nato ob Kamniški Beli mimo nekdanje partizanske bolnice iz druge svetovne vojne in groba padlega zavezniškega vojnega pilota,ki je bil neuspešno zdravljen v njej vse do slapa Orglice,ki je žal slabo viden tudi zaradi toplega vremena v teh dneh.Po krajšem počitku se pot prične strmeje vzpenjati v ključih do klopce,kjer je čudovit razgled na okolico.Od razgledišča se spustimo prek hudourniške struge in se nato strmo vzpnemo vse do naše naslednje postaje na slemenu Presedljaj,kjer je križišče večih planinskih poti po okolici.Pot proti Konju postane zahtevnejša,zato si nataknemo tudi varovalne čelade,saj se ob klinih in vrveh pot strmo dviga.Po grebenu pridemo do bolj izpostavljene poti z jeklenicami in kmalu pridemo na vrh Konja z vpisno knjigo in žigom,kjer sledi še skupinsko fotografiranje v dokaz in spomin na naš vzpon.Spust z vrha nas vodi mimo Mlakarjeve kajže na 1650m vse do planine Dol,kjer se zopet srečamo s kolovozno potjo po kateri nadaljujemo desno v smeri Kamniške Bistrice (naravnost vodi pot na Veliko Planino).Iz naše kolovozne poti kmalu skrenemo levo na ožjo pot,po kateri se strmo spustimo po grapi Dolskega grabna na makadamsko cesto in na koncu še na asfaltno podlago v bližini Kraljevega hriba in parkirišča pred spodnjo postajo gondolske nihajke za Veliko Planino.Tako smo uspešno zaključili našo krožno ;;Kraljevsko turo; ,tako imenovano tudi zaradi kar dveh vodnikov s tem priimkom.

FOTOGALERIJA

Datum: 09.07.2016

Na vrhu Konja 1803m -drugi najvišji vrh Velike planine !

Naša skupina z zadnjimi napotki in opisom poti vodnikov za varno gibanje v okolju.

Vzpenjanje proti sedlu Presedljaj.

Proti vrhu Konja, naše najvišje dnevne točke.

Planinska flora ob poti.

Pogled v smeri Korošice !

Tik pod vrhom nekaj lažjega plezanja po dobro varovani poti.

Planina Dol na poti proti dolini .

Kratek počitek med strmim spuščanjem po Dolskem grabnu.

Prizorišče zaključka skupne akcije PD - Varno v gore, pred domom pri izviru Kamniške Bistrice .