AKTIVNOSTI 2019
ČLANARINA 2019

Domov > Aktivnosti Ostale aktivnosti

lahka označena pot - dvodnevni izlet

Planinski izlet na Papuk 953m (Hrvaška)
Pričetek: 06.04.2019
Konec: 07.04.2019
Lokacija: Slavonija, Hrvaška
Organizator: PLANINSKO DRUŠTVO ŠOŠTANJ

Hrvaška: PAPUK

Datum odhoda: sobota, 6. in nedelja, 7. april
Vodnika: Vlado Stropnik, Jure Grudnik, Bojan Rotovnik
Zahtevnost: lahka označena pot
Čas hoje: 6 h

Opis poti: V lanskem mesecu avgustu smo vodniki PD Šoštanj gostili skupino planincev iz sosednje Hrvaške, natančneje iz HPD Bršljan Jankovac iz Osjeka. Vodili smo jih na Uršljo goro in Peco, ter pokazali zanimivosti našega mesta. Ob prijetnem dvodnevnem druženju in pomenkovanju smo se dogovorili da jim vrnemo obisk. Omenjeno planinsko društvo, ki sodi med najstarejše v tem delu Hrvaške (Slavonija) ima v lasti tudi planinski dom Jankovac na Papuku, za katerega mnogi trdijo, da je najlepši na Hrvaškem.

Papuk je najvzhodnejše hribovje v nizu treh hribovij, ki ležijo vzdolž severnega celinskega dela Hrvaške in v geografskem smislu delijo Posavino na jugu od Podravine na severu. V to skupino spadata še Bilogora in Moslovačka gora. Najvišji vrh našega ciljnega pogorja je 953m visok istoimenski vrh Papuk, kar je za hrib, ki se dviga iz prostrane Slavonske ravnice kar zavidljiva višina. Pogorje, ki meri približno 350 kvadratnih kilometrov je pretežno poraščeno z gozdom (bukev in ostali listavci) in je od leta1999 zaščiteno kot naravni park, znotraj katerega pa naletimo tudi na naravno posebnost, (geopark) ki spada pod zaščito UNESCA. Znamenitosti tega področja so tudi jezerca, potoki, slapovi, ki krasijo slikovite doline kot je dolina Jankovac, ki jo bomo obiskali.

Ob množici planinskih poti, ki so tod speljane in  urejene,bo težko izbrati pravo, ampak to prepuščamo vodnikom gostiteljskega planinskega društva. Pomlad v te kraje pride prej kot  k nam, zato je to pravi čas da jih obiščemo.