AKTIVNOSTI 2018

Vodniki: Primož Grudnik, Vlado Stropnik, Matej Kortnik

Čas hoje: 5 h

Težavnost: Deloma zahtevna neoznačena pot

Kamniški Dedec je z južne strani prvi vrh v grebenu Zeleniških špic, ki se dvignejo nad Domom v Kamniški Bistrici in se končajo dva kilometra severneje na Srebrnem sedlu v katerem se spajajo z glavnim masivom Kamniško Savinjskih Alp. Na greben, ki deli dolini Kamniške Bele in Repovega kota, ni markiranih poti. Razen na Kamniškega dedca na katerega pripelje iz Repovega kota neoznačena pot, ki je proti vrhu deloma zahtevna so ostali vrhovi rezervirani za gornike z alpinističnim znanjem. Prečenje celotnega grebena velja za eno najlepših prečenj v Sloveniji.

Naša pot se bo pričela pri Domu v Kamniški Bistrici. Odpravili se bomo po poti v smer Kamniškega sedla in po njej hodili vse do mesta V Klinu, kjer se neoznačena pot za smer Repovega kota odcepi v desno. Po prečkanju grape ne bomo nadaljevali v Repov kot ampak kar strmo navzgor mimo Lovske koče do Črnega vrha 1470 m, kjer se pot položi. Sledil bo kratek spust, nato pa se občasno slabše vidna pot nadaljuje po grebenu. Mestoma se pot umakne v desno v strma pobočja, pot pa postaja vse bolj razgledna. Tako bo potekal vzpon do skoka, od koder se pot naprej strmo vzpne po ozki grapi ter le nekaj metrov višje zavije v levo, kjer nas bo pripeljala na izpostavljeno pobočje obdano z rušjem. Z nekaj pomoči v rokah se bomo vzpeli čez omenjeno pobočje, ki se konča na prepadnem in razglednem vrhu. Povratek bo potekal po smeri vzpona.